wtorek, 6 czerwca 2017

Warsztaty - 7-latki robią sałatki

Dnia 05.06.2017 r. dzieci 👧👦👧👦 klasy 2 A z SP nr 1 w Sanoku, w kucharzy małych się zmieniły i pod moim 👱 okiem 👀 kucharzyły. Ze świeżych warzyw 🌽 🍅🍆 i ziół 🌾🌿 sałatki przygotowywały, które dressingami na bazie oleju rzepakowego doprawiały. Warzyw było dużo, do wyboru i koloru. Zioła z ogródka zerwane, świeżością pachniały i warzywom  smaku dodawały. Dzieci wszystkie składniki myły, kroiły, a smak dressingów same tworzyły.Zanim do pracy się zabrały, to o zdrowotnych właściwościach warzyw i oleju rzepakowego się dowiedziały.

„Bo kto zjada sałatki, jest piękny i gładki. Bo, gdy zdrowo się odżywiamy, to siłę i moc większą mamy, jesteśmy sprawniejsi, aktywniejsi, zdrowe ciało mamy, łatwiej lekcje odrabiamy. Bo w zdrowym ciele, zdrowy duch.”
Każde dziecko, swoją sałatkę samo przygotowywało i po swojemu dekorowało. Następnie ze smakiem je pozjadały, nauczycieli poczęstowały, a potem pięknie stanowiska pracy posprzątały.


 Za zaangażowanie nagrody otrzymały, dzięki "miej więcej oleju w głowie" książeczki „Pokochaj olej rzepakowy” dostały. Każda z nich przez Grzegorza Łapanowskiego, była podpisana, specjalnie na te warsztaty przygotowana.

Grzegorz Łapanowski to to polski kucharz. Znany jest z prowadzenie programu kulinarnego "Top Chef". Grzegorz Łapanowski zdobywał doświadczenie w branży pracując z Modestem Amaro, Kurtem Schellerem czy Robertem Sową. Współpracował z telewizją TVN i stacją Kuchnia TV, a także radiem TOK.FM. To on został autorem pomysłu „Szkoły na widelcu”, czyli projektu edukacyjnego skierowanego do szkół i przedszkoli. Celem tego programy jest podniesienie jakości odżywiania w państwowych placówkach żywienia zbiorowego.Dzieci wspaniale pracowały, cały czas coś robić chciały, mnóstwo pytań zadawały i swoje dressingi smakować mi dawały. 
Praca z takimi maluchami to wspaniałe doświadczenie i niesamowite zadowolenie. Gdy z nimi się żegnałam, to wielkie brawa otrzymałam, po czym mocno mnie przytuliły, prawie przewróciły. Myślę, że w ten sposób, dzieci 👦👧👦👧 moje warsztaty oceniły i tym akcentem, największą radość mi 👱 sprawiły ❤😍😃.Przepis na przykładową sałatkę wykonaną podczas warsztatów:
Dressing:
Na trzy łyżki oleju rzepakowego, 1 łyżkę np. octu jabłkowego i musztardy djon dodajemy i tu swoich przypraw ulubionych dosypujemy. Pieprzem, chili, wyostrzamy, miodem lekko dosładzamy, ziół dokładamy i całość na gładko mieszamy.

Sałatka:
Sałaty, różne rodzaje na kawałki dzielimy, a pomidorki koktajlowe: żółte, zielone, czerwone na połowę kroimy. Marchewkę, paprykę różnokolorową na paski tniemy, a czerwoną cebulę na prążki, kostkę, tak jak chcemy. Kształt rzodkiewek na plasterki lub ćwiartki zamieniamy, a groszek i kukurydzę z zalewy odcedzamy.

Do miski sałatę,  pomidorki, paprykę, cebulę, marchewkę, groszek, kukurydzę przekładamy, świeże listki: bazylii, mięty zwykłej i pieprzowej, zielonej pietruszki dokładamy, posiekanym szczypiorkiem posypujemy, a dla chrupkości prażony słonecznik dodajemy. Małe kuleczki mozzarelli dorzucamy i tuż przed podaniem sałatę dressingiem polewamy. Delikatnie mieszamy i ze smakiem zjadamy.
Soli nie dodajemy, bo ziołami, musztardą, przyprawami zastępujemy.

Smacznego :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania i spostrzeżeń dodawania :)