środa, 12 kwietnia 2017

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU "Wiosna to pora radosna - słodka i słona"

Nadszedł czas na konkursu rozwiązanie i w mojej ocenie zwycięskich dań wybranie.

Gratuluję 👏 wszystkim pasji kulinarnych, dań smacznych 🍴, wiosennych 🌷, oryginalnych, ale tylko dwa wybrałam, bo tyle nagród przewidziałam.
Decyzja jednak zapadła i nagroda książka „Fit słodkości” Kingi Paruzel ze specjalną dedykacją, za potrawę słodką do pani Gabrieli Małgorzaty Krowickiej wpadła.
  „Babeczki róże z serkiem mascarpone pięknie brzoskwiniami ozdobione, wiosnę przywołały i z pewnością tak smakowały. Ciasto kruche, słodkie mascarpone i moje brzoskwinie ulubione, prostota ich wykonania, sposób podania, zadecydowała, że w kategorii „Wiosna słodka” pani Gabriela babeczkami mnie przekonała.
 
Danie na słono, które zjadłabym ze smakiem to „Noodle w curry z kurczakiem”. 
  „Sprytna kuchnia czyli kulinarna ekonomia” Jana Kuronia z autografami Jana i Anety Kuroń, do pani Anny Gałaszewskiej zaadresuję, bo to danie smakowo „kupuję”. Lubię potrawy jednogarnkowe, warzywno makaronowe, doprawione niebanalnie, jak dla mnie jest to danie idealne. Użyte przyprawy, składniki, do mnie przemówiły i kubki smakowe rozbudziły.
 
GRATULUJĘ 😍

Po świętach kolejny konkurs, wiec do mnie zaglądajcie i w kuchni kreatywnie działajcie. Bo jeśli gotowanie sprawia Wam wiele radości, to nie zależnie od pory roku, dania będą pełne wiosennej miłości.

Z okazji Świąt Wielkanocnych, życzę Wam wiosny 🌹🌼🌾  w życiu codziennym, rodzinnym, ale przede wszystkim w sercu .

1 komentarz:

Zapraszam do komentowania i spostrzeżeń dodawania :)