niedziela, 19 marca 2017

Relacja z Food Blogger Fest VII

18.03.2017 Warszawa -  siódma edycja konferencji dla blogerów i pasjonatów kulinarnych - Food Blogger Fest - zorganizowana przez ugotuj.to 

Wczorajszy dzień był wyjątkowo długi, ale czas ⏳zleciał mi bardzo szybko. Ponad 13 godzin  w autobusie 🚌, z tego połowa przespana 🙈. Podróż z Sanoka do Warszawy i z powrotem wymaga wielogodzinnego siedzenia, ale to jest nieważne, jeśli jedzie się na kolejne spotkanie z ludźmi 👨👩pełnymi pasji do gotowania 🍴. Tym razem, po raz pierwszy wzięłam udział w VII Food Blogger Fest. Dlaczego pierwszy raz? nie wiem, ale wiem, że nie ostatni 😊. Była to wyjątkowa okazja do wysłuchania 👂 ciekawych historii, poszerzenia swoich horyzontów kulinarnych oraz spotkania znajomych i przyjaciół. Niektórych, znałam tylko z „sieci”, a tu mogłam poznać ich osobiście. 


Podczas Food Blogger Fest odbyły się trzy warsztaty kulinarne, a ja miałam przyjemność uczestniczyć w dwóch👅.

Pierwsze, to były warsztaty z E.Wedel, które poprowadzili Janusz Profus (Maestro Czekolady E. Wedel) wraz z żoną - JoannąKlimas-Profus (Mistrzynią Cukiernictwa). Tu przekonywani byliśmy, że czekolada 🍫 to nie tylko doskonała przekąska, ale i wdzięczny składnik dań 🍗 i deserów  🍰- zarówno na słodko, jak i na słono. Przygotowaliśmy Pasztet na słodko z czekoladą i bakaliami. Pasztet? brzmiało to dziwnie, ale jak się okazało to cudownie słodki deser czekoladowy tylko wyglądem przypominający pasztet. 
 Kolejna propozycja to Chili 😈 con carne z nutą czekolady 🍫, pyszne wytrawne danie z łopatki wołowej na ostro z gorzką czekoladą i kakao. Podane z kwaśną śmietaną, kolendrą, lionką, nachos i plackami tortilli zawładną moimi kubkami smakowymi. Warsztaty super 👍, profesjonalnie przeprowadzone i przesympatyczni blogerzy 😃. Dzięki nim było bardziej słodko niż mleczna czekolada 😁.
W przerwie między warsztatami szalałam pomiędzy stoiskami  BarillaZott Fit & Easy , popijając kawę Saeco, degustując się piwem Książęce, zajadając pyszności specjalnie przygotowane na to spotkanie.
Czas ⏰ szybko płyną i zanim się obejrzałam, to już byłam ubrana w kolejny fartuch, gotowa do warsztatów z  Marcinem Kuc z bloga "Jaja w kuchni" 🍳.Potrawy jakie zostały przygotowane, inspirowane były smakiem Książęcego 🍺, udowadniając, że wykorzystanie piwa w przepisach sprawia, że dania nabierają wyjątkowego charakteru.  
I tak w cudownym 😋😍😆 towarzystwie czas 🕙🕔 miną szybko, a nawet za szybko 😢. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania i spostrzeżeń dodawania :)